Aquacel Foam, czyli przylepny opatrunek piankowy w technologii hydrofiber to wielowarstwowy opatrunek piankowy wyróżniający się obecnością warstwy kontaktowej wykonanej w Technologii Hydrofiber, sprawiającej że w kontakcie z wydzieliną z rany, opatrunek przybiera postać spoistego żelu, zapewniając tym samym optymalne środowisko dla gojenia rany.
Budowa opatrunku piankowego Aquacel Foam:
- Wodoodporna warstwa zewnętrzna opatrunku jednocześnie umożliwia odparowanie nadmiaru wilgoci z rany oraz zapewnia barierę przed wirusami i bakteriami z zewnątrz. Dodatkowo umożliwia czynności higieniczne, np. wzięcie prysznica bez konieczności zdejmowania opatrunku.
- Środkowa, miękka warstwa absorbującej pianki zwiększa komfort pacjenta i pochłaniająca nadmiar wysięku.
- Warstwa kontaktowa w Technologii Hydrofiber, po kontakcie z wysiękiem z rany przekształca się w żel, zamykając wysięk i bakterie w strukturze opatrunku, tworząc optymalne środowisko dla gojenia rany.
- Delikatny silikonowy przylepiec, dający bezpieczną i przyjazną dla skóry przylepność, łatwy do usunięcia i wykazujący niskie prawdopodobieństwo wystąpienia podrażnień czy reakcji alergicznej.
Co więcej, opatrunki Aquacel Foam mogą być używane jako część kompleksowej opieki profilaktycznej, zapobiegającej uszkodzeniu skóry w wyniku tarcia, kontaktu z wilgocią i przeciwdziałaniu występowania powikłań, w tym odleżyn.
Wskazania:
- Przewlekłe owrzodzenia,
- Epidermolysis bullosa
Działanie opatrunku Aquacel Foam:
- Redukuje ból i zwiększa komfort pacjenta
- Stanowi barierę dla wirusów i bakterii
- Warstwa kontaktowa w Technologii Hydrofiber, przekształcająca się w żel w kontakcie z wysiękiem, pomaga stworzyć optymalne środowisko dla gojenia rany.
- Zapewnienia odparowanie wilgoci z rany
- Wchłania wydzielinę z rany
- Utrzymuje wilgotne środowisko w ranie, co wspiera proces gojenia
- Usuwa tkanki martwicze z rany – oczyszczenie autolityczne
- Nie uszkadza rany podczas zmiany opatrunku
- Silikonowa część przylepna opatrunku jest bezpieczna, oraz przyjazna dla skóry
Jak stosować opatrunek Aquacel Foam?
Jeżeli bezpośrednie, sterylne opakowanie opatrunku jest uszkodzone, nie należy go używać.
Przygotowanie rany i oczyszczanie: przed nałożeniem opatrunku oczyścić obszar rany odpowiednim środkiem do oczyszczania rany i osuszyć skórę wokół rany. Przygotowanie i zastosowanie opatrunku:
- Wybierz właściwy opatrunek do wielkości i kształtu rany, tak aby część chłonna opatrunku była co najmniej 1cm większa niż obszar rany.
- Wyciągnij opatrunek ze sterylnego opakowania, bez kontaktu rąk z powierzchnią chłonną opatrunku i w miarę możliwości z częścią lepną. Usuń warstwę zabezpieczającą jeśli używasz opatrunku w wersji przylepnej.
- Opatrunek może być dowolnie docinany, w zależności od kształtu i rozmiaru rany.
- Przyłóż opatrunek centralnie na ranę, z zachowaniem zasady 1cm (część chłonna opatrunku powinna być większa co najmniej o 1 cm od obszaru rany), w przypadku stosowania wersji przylepnej opatrunku delikatnie wygładzaj od wewnątrz na zewnątrz część lepną.
- Odpowiednie dodatkowe mocowanie (bandaż lub przylepiec) powinny być wykorzystane do zabezpieczenia opatrunku na ranie w przypadku zastosowania wersji nieprzylepnej.
- W przypadku trudnych do zaopatrzenia miejsc, takich jak pięta lub okolice kości krzyżowej wybierz specjalnie wyprofilowane opatrunki przylepne.
- Wyrzucić niewykorzystaną część opatrunku w przypadku przycinania lub po użyciu go na ranie.
Usuwanie opatrunku:
- Opatrunek powinien być zmieniony w zależności od obserwacji klinicznych (np.: wyciek, krwawienie, zwiększenie bólu). Maksymalny zalecany czas pozostawania na ranie nie powinien przekraczać siedmiu dni.
- Rana powinna być oczyszczana w odpowiednich odstępach czasu.
- Aby usunąć opatrunek należy delikatnie docisnąć go do skóry i ostrożnie podnieść jeden róg opatrunku. Kontynuuj, aż wszystkie brzegi opatrunku będą odklejone. Ostrożnie podnieś opatrunek i wyrzucić zgodnie z lokalną procedurą usuwania wyrobów medycznych.
Przeciwwskazania
Opatrunki piankowe, Aquacel Foam nie powinny być używane przez osoby ze stwierdzoną nadwrażliwością lub, u których wystąpiły reakcje alergiczne na opatrunek czy którykolwiek z jego składników.
Ostrzeżenia
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
Uwaga:
- Sterylność opatrunku jest gwarantowana, chyba że bezpośrednie opakowanie opatrunku jest uszkodzone lub otwarte przed użyciem.
- Opatrunek służy do jednorazowego użycia i nie powinien być ponownie wykorzystywany.
- Ponowne wykorzystanie może prowadzić do zwiększonego ryzyka zakażenia lub zakażenia krzyżowego.
- Fizyczne właściwości opatrunku są optymalne, zgodne z jego przeznaczeniem przy jednokrotnym użyciu.
- Nie należy stosować opatrunku w połączeniu z innymi środkami do pielęgnacji rany bez uprzedniej konsultacji z lekarzem lub pielęgniarką specjalistką w leczeniu ran.
- W trakcie normalnego procesu gojenia ran dochodzi do usuwania tkanki martwiczej (oczyszczenie autolityczne), które może sprawiać wrażenie, że rany są pozornie większe, szczególnie po pierwszych kilku zmianach opatrunku.
- W przypadku zaobserwowania podrażnienia (zaczerwienienia, stanu zapalnego skóry), maceracji (biała, rozmiękczona warstwa skóry wokół rany), lub hypergranulacji (nadmiarnego tworzenia się tkanki) należy skonsultować się z lekarzem lub pielęgniarką specjalistką w leczeniu ran.
- Rana powinna być każdorazowo monitorowana podczas zmiany opatrunku, szczególnie pod kątem: (1) objawów infekcji (wzrost bólu, krwawienie, podwyższona temperatura / zaczerwienienie otaczających tkanek, wysięk z rany), (2) zmianę koloru rany i / lub zapachu, (3) inne, nieoczekiwane objawy (np. macerację lub nadmierną granulację). Odpowiednie środki wspierające proces leczenia ran powinny zostać podjęte, szczególnie tam gdzie to wskazane (np. wykorzystanie kompresjoterapii w leczeniu żylnego owrzodzenia podudzi, czy niwelowanie sił nacisku w leczeniu odleżyn).
- W przypadku Zespołu Stopy Cukrzycowej należy kontrolować stężenie glukozy we krwi, jak również zapewnić odpowiednie środki wspomagające. Kolonizacja ran przewlekłych jest powszechna i nie jest przeciwwskazaniem do stosowania opatrunku.
- Opatrunek może być stosowany na zakażone rany pod nadzorem lekarza wraz z odpowiednią terapią i częstym monitorowaniem rany.