Opatrunek miejscowy Suprasorb C kolagenowy
- wchłaniający
- na rany o większych powierzchniowych ubytkach tkanki
- na rany głębokie jamy
- do stosowania, gdy inne opatrunki nie przynoszą postępu w leczeniu
Opatrunek kolagenowy Suprasorb C posiada porowatą strukturę o bardzo dużej aktywności kapilarnej, a także ma zdolność wchłaniania płynu. W czasie tego czysto mechanicznego działania, w trakcie ciągłej absorpcji wydzielin z rany usuwane są martwice, bakterie i naloty włókninowe, przez co pobudzany jest proces ziarninowania skóry.
Do zakładania na rany o większych, powierzchniowych ubytkach tkanki, np.
- na rany pooparzeniowe,
- operacyjne ubytki tkanki,
- owrzodzenia rozmaitego pochodzenia,
- rany głębokie jamy.
Opatrunek należy stosować przede wszystkim, gdy stosowanie innych opatrunków nie przynosi postępu w leczeniu.
Po dezynfekcji skóry i oczyszczeniu rany lub innych ubytków tkanki opatrunek kolagenowy Suprasorb C przycinamy, odpowiednio dopasowując kształt i wielkość, następnie suchy nakładamy na ranę stroną, która w opakowaniu skierowana była do dołu. jeżeli nie ma sączenia z rany lub jest ono niewielkie, to opatrunek przed założeniem na ranę zwilżamy roztworem soli fizjologicznej lub roztworem Singera. Lekki docisk pobudza kontakt z powierzchnią ubutku. Niewielkie fragmenty ran lub innych ubytków powinny także zostać przykryte. Opatrunek Suprasorb C powinien na ranie zachować wilgotność.
Możliwe jest stosowanie z innymi produktami do wilgotnego leczenia ran (np. opatrunek Suprasorb Hydrokoloid). Zmiana opatrunku i ponowne założenie opatrunku kolagenowego Suprasorb C dokonywana jest zgodnie z potrzebami. W razie konieczności opatrunek Suprasorb C można lekko zebrać przy pomocy roztworu soli fizjologicznej lub przy rozległych oparzeniach w kąpieli w wodzie bez dodatków, a następnie usunąć.
Jeżeli lekarz nie zdecydował inaczej, to wielkość i kształt zakładanego opatrunku powinna odpowiadać wielkości i kształtowi rany. Na ranach świeżych opatrunek można pozostawić aż do wyleczenia.